APHRODİSİAS; EGE’NİN TAŞRASINDA GÖSTERİŞLİ ANTİK ŞEHİR

İzmir’den Aydın yoluna girince beni bir bereket ve yeşil şöleninin heyecanı sarar. Bu toprakları her yeri tarihtir, kültürdür ve sürprizlidir.”Dağlarından yağ ovalarından bal akan şehir” söylemini Ege’de hiçbir yerleşim yeri paylaşamaz. Aralarında hep tatlı bir yarış vardır. Aynı bolluk toprağın bağrında sakladığı arkeolojik zenginlik içinde geçerlidir.Aphrodisias antik kenti Ege bölgesinde Karacasu yakınlarında Geyre kasabasında sessizce ve bütün görkemiyle sizi bekler.Fotoğraf sanatçısı Ara GÜLER, Arkeolog Kenan ERİM’in önerisi ile o yöreye gider. O zamanlar fotoğraf çekmek çok zahmetli ve yorucudur. Akşam olur, yatacak yer aranır, Geyre köyüne geceyi geçirmek üzere gelir sanatçı. Sabah olunca bir de ne görsün! Köyün ev duvarlarında antik sütunlar vardır. Lahitlerde hayvanlara yem verilir. Köy yaşamı ile bir antik şehir içedir. Fotoğraflarını çeker. Şehrin varlığı fotoğraflarla belgelenir.


           
1961 yılında New York Üniversitesi’nin desteğiyle Kenan ERİM         kazılara başlar. Tam 30 yıl büyük bir emek ve aşkla şehri ortaya çıkarır.”Çocukları gibi sevdiği ve çıkarılırken ağladığı” eserler bugün güzel düzenlenmiş bir müzede ziyaretçilerini bekler.1990 yılında ölen Kenan ERİM özel izinle Anıtsal Kapıya nazır mezarında 30 yıllık aşkının ortasında sonsuzluğa uğurlanır.


           
Bir gününüzü ayırmalısınız buraya. Gezilecek büyük bir alan var. Tiyatro, Tiberius Portikosu, Hadrianus Hamamları, Agora, Bouleterion, Tapınak, Stadyum, Sebasteion ve Anıtsal Kapı gezilecek yapılar.  Ayrıca müzesindeki eserler hayranlıkla izlenecek türden. Yorulduysanız kafeteryadan yaralanabilirsiniz. Kenan ERİM anı odasına mutlaka uğrayın. Kendisine ait eşyalar, kitaplar ve“Yamalı kot” gözlerinizi dolduracak.


           
Bulunuşu, kazılması ve aşkla kazan kişileriyle ilginç öyküleri taşır bu antik şehir. Egenin bereketli coğrafyasında bütün güzelliği ile hepimizi bekler.

3 yorum

 • umutaktas dedi ki:

  Aphrodisias’ta bana göre hala gizli kalmış kalıntılar var aynı Efes’te olduğu gibi.Gerçekten görülmesi ve dah açok tanıtılması gereken biryer.

 • Zeynep dedi ki:

  gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü daha ne denebilir ki….
  teşekkürler

 • NEŞE dedi ki:

  Amerika da yaşayan Kenan Erim in Türkiye de ölümü ve hayatını adadığı Aphrodisias a gömülmesi benim için de çok anlamlı doğrusu..Anadolu nun en büyük antik Stadion u burada,görmeyenler kaçırmasın..Size çok teşekkürler Aphrodisias adına !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*