ANTIGUA


ANTIGUA


Guatemala Cumhuriyeti
, Orta Amerika‘da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ve Honduras, güneyinde ise El Salvador vardır. Ayrıca doğuda Karayiplere, batıda Büyük Okyanus’a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala‘dır.Guatemala’da görülmesi gereken en önemli şehirlerden biri olan Antigua, ülkenin tarihteki üçüncü başkenti olup, hem Orta Amerika’daki en önemli, hem de dünyadaki en iyi korunmuş koloni şehridir. Kent, 1543 yılında İspanyolların kurduğu Orta Amerika Konfederasyonu’nun başkenti olan bir kültür merkezi konumunda imiş. Antigua yüzyıllarca depremlerle sarsılınca, başkent Guatemala City’e taşınmış.


 


Antigua, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Burası kuşkusuz dünyanın en güzel ve şirin şehirlerinden biri… Antigua, belki de Orta Amerika’da bulunacak en güzel, en rahat ve en turistik şehir. Her yer tuğla rengi binalarla dolu… Şehir yemyeşil tepelerle ve volkanlarla çevrili… Şehrin parke taş döşemeli sokaklarında kolonyal tarzı binaları görmeniz mümkün.


 


Antigua ufak bir kent. Şehir oldukça temiz ve düzenli. Şehir içinde genelde otobüs ve atlı arabalarla ulaşım sağlanıyor. Trafik gibi bir sıkıntı yok. Merkezde birçok turizm acentası, hediyelik eşya dükkânı, restoran ve cafeler görmeniz mümkün.


 


Deniz seviyesinin 1500 metre üzerine kurulan Guatemala’nın eski başkenti Antigua’yı ilgi çekici yapan unsurlarından biri, hala aktif olan Fuego adlı volkanı…


 


Şehirde en önemli yapılardan biri ise La Merced Kilisesi. Barok stil mimarisi, altın rengi ve beyaz süslemeleriyle gerçekten çok gösterişli… 1546 yılında yapılmış olan kilise, 1565’te depremler sebebiyle yıkılmış, tekrardan yapılmış, bu kez de 1717’de yıkılmış, son haline 1767’de gelebilmiş. Kilise, konum itibariyle de oldukça güzel bir yerde. Antigua’nın alışveriş merkezi olan Fifth Avenue North caddesinde yer alıyor, böylelikle hem turistlerin hem yerel halkın oldukça fazla ziyaret ettiği bir yer haline geliyor. Las Mercedes ve San Pedro heykellerini de görmeniz mümkün. Kilisenin güneyinde ise Central Park isimli güzel ve güneşli bir park var, burada dinlenebilirsiniz. Central Plaza olarak da geçen parkta tarihi heykeller ve mariachi müziği yapan müzisyenler görmeniz mümkün. Bu park gerçekten de herhangi bir parka benzemiyor, ilgi çekici bir alan.


1609 yılında, kilisenin olduğu bölgede yapılmış olan manastır binalarını birleştirmek için yapılmış olan Santa Catalina Kemeri ise şehrin simgesi haline gelmiş. Bu kemer sayesinde rahibeler, bir binadan diğerine, dışarıdan görünmeden geçebiliyorlarmış. 1830’larda bu kemere bir de saat eklenmiş.


 


Görülmesi gereken yerler içinde olan Capuchinas Katedrali, 1736’da inşa edilmiş bir rahibe manastırıymış ve Madrid rahibeleri tarafından kullanılmış. Şu anda ise dini kolonyal hayatı gözler önüne seren bir müze olarak kullanılıyor. Binanın ilginç yapısı dikkat çekiyor, 18 eşmerkezli daire şeklinde bölmelerden oluşuyor. İlginç bir akustiğe sahip, gizemli bir yeraltı odası da var.


 


Antigua’lıların Kutsal Hafta dedikleri dönem boyunca caddeler karnaval yeri haline geliyor. Kalabalık yürüyüş grupları oluşturuyorlar ve şehrin önemli mekânlarını yürüyorlar. İlginç kostümler giyen yürüyüşçüler dua ediyorlar, müzik aletleri çalıyorlar.


 


Türkiye’de, Starbucks veya Kurukahveci Mehmet Efendi’ye gidip, bana bir Guatemala Antigua derseniz, size lezzetli bir kahve getireceklerinden emin olabilirsiniz. Guatemala, dünyanın en iyi kahvelerinden birinin yetiştiği ülkedir.  Bir rivayete göre Guatemala kahvesi, 1870’ten beri aynı aile tarafından üretilmekte… Genel lezzet profili; orta-tam gövdeli, çiçeksi, karmaşık baharatsı ve çikolatamsı lezzetler arasında mükemmel denge şeklinde tanımlanabilir. Antigua’ya kadar gelmişken, Kahve Müzesi’ni gezmenizi de tavsiye ederiz.


 


Antigua’da ucuz İspanyolca okulları var, Antigua gezisine, böyle bir kültürel aktivite de eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*