ALTINAPA BARAJ GÖLÜ- KONYA- ÇUMRA OBRUK GÖLÜ – SULTANHAN-AKSARAY-ORTAHİSAR ANADOLU’DA 3500 Bölüm 3. ( 26-27 Ağustos )

    Ana sayfaAvrupaTürkiyeALTINAPA BARAJ GÖLÜ- KONYA- ÇUMRA OBRUK GÖLÜ – SULTANHAN-AKSARAY-ORTAHİSAR ANADOLU’DA 3500 Bölüm 3. ( 26-27 Ağustos )
26 Ağustos sabahı 10.30 ‘da Beyşehir’den Konya’ya hareket ettik. Yol harika. Zaman zaman yol yapım çalışmaları dolayısıyla iki şerit tek şeride düşüyor.Bu da biraz sıkıntı yaratıyor.Yörenin su kaynakları fazla olduğundan yol boyunca kuyular görüyoruz.Ama bu kuyular bizim bildiğimiz gibi değil.Çok uzun bir sopanın ucunda kova var.İlginç. Altınapa Baraj Gölü’nden geçiyoruz. Meram Çayı üzerinde. Sulama ve içme suyu sağlamak amacıyla kurulmuş.Ne yazık ki çevresi çok pis.Her taraf plastik şişe ,kağıt,naylon atıklarıyla dolu.Üzüldüm.Bir de yapılanları koruyabilsek. Yolda kervansaraylar var. Bazıları restoran olarak restore edilmiş. Konya’ya geliyoruz.Daha önce Konya’yı gezmiştik ama bir kez daha Mevlana Türbesi’ne gidiyoruz.Fazlasıyla ziyaretçi var.Böyle yerlerde insan sessiz ve sakin kalmak istiyor ama ne mümkün.Bir güruh ,ile ilerliyorsunuz.Mevlana’nın mezarında bir saniye bile duramadık.Mevlana’nın mezarının önünde babasının sandukası dikey durmakta.Nedeni ise babasının ona olan büyük saygısı.Burası aslında bir dergah.Mevlana’nın kabrinin bulunduğu Yeşil Türbe’nin dışarıdan çok güzel bir görünümü var.Bu dergaha hizmet vermiş erenlerin mezarları da burada. İnce Minareli Medrese’yi de ziyaret ediyoruz. Ana yol üzerinde Alaeddin Camii,yakınında bir saray kalıntısı ve Karatay Medresesi’ni gördük.Çıkışta yolları bir hayli karıştırmış olsak ta sonunda doğru yolu bulabildik. Konya’dan yaklaşık 65 km sonra bu seyahatte Eflatunpınar’dan sonra bana en ilginç gelen ikinci yere ulaştık. Çumra Obruk Gölü. Burası tektonik bir göl. Aslında Obruk’un taşıdığı bir anlam var. Keskin derin çukurlara obruk deniliyor.Gölün oluşumu hakkında bir takım söylentiler var.Kimileri buraya göktaşı düştüğüne,kimileri de arazinin çökerek bu gölün oluştuğuna inanıyor. Derinliği 75 metreyi buluyormuş. Gölün dibindeki bir kaynak sürekli su sağlıyor.Ürkütücü ve bir o kadar da güzel.Burada bir de kervansaray var.Orada da restorasyon çalışmaları vardı.Tarih buralarda canlanıyor. Yarım saatlik bir yoldan sonra Sultan Han’a geliyoruz. Bir Selçuklu kervansarayı. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından XIII. yüzyılda yaptırılmış. Selçuklu döneminden kalma en büyük ve en iyi korunmuş kervansaraymış. Eskiden kervanlar günde 40 kilometreye yakın yol alabilirlermiş.Bu nedenle Sultan Han’ı Aksaray’a bir gün,Konya’ya iki günlük mesafede yaptırılmış.Kervansarayın bir kışlık bir de yazlık bölümü var.Özellikle kışlık bölümün tavan yüksekliği oldukça fazla.Kervansaraylar tarihin ilk otelleri olarak kabul edilmekte.Burada geceleri yakılan ateşin başında toplananlara masal anlatanlar tarihin bilinen en eski animatörleri sayılmaktaymış.Burada bir rehber ile karşılaşıyoruz.Sohbet koyulaşınca o da geziyi çok sevdiğini hatta kendisinin de keyifkurdu diye bir sitesi olduğundan söz ediyor.Mansur Karakoç.Kim bilir belki bir gün başka bir yerde yine karşılaşırız.

Yavaş yavaş hava kararıyor”.Bal Küpü “Şeker fabrikasından geçiyoruz. Aksaray’a yaklaşırken uzaktan Erciyes’ten sonra Orta Anadolu’nun ikinci yüksek dağı olan eski volkan Hasan Dağı gözükmekte. Aksaray ‘dan sonra Nevşehir’e az bir mesafe kala Türkiye’nin en çok kabak yetiştirilen bölgesine varıyoruz.Oradan da gece konaklayacağımız Ortahisar Burcu Kaya Otel. Yazıma devam edeceğim.

1 Yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Obruk, çok ilgimi çekti,görmek isterdim..Konya,Keykubat sarayı kalıntıları üzerine 1960 larda yapılan koruyucu kubbe ne kadar biçimsiz değil mi?Sizin Konya ovasında gördüğünüz ilginç kuyular halen Macar steplerinde de aynen mevcut,çok iyi korunuyor…Devamını bekliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*