AlmanyaAcı Vatan… Yakın tarihimizde en çok göç verdiğimiz, kültürüne girdiğimiz, kültürümüze giren ülke. “Gurbetçiler”


Sonra ikinci dünya savaşı, Yahudi Soykırımı, Hitler…


Bira…


Kara Orman… Berlin… Münih… Hamburg! Almanya denilince akla ilk gelenler bunlar. Ancak teknolojisi, doğası ve insan hakları alanındaki ilerlemesi ile de önemli bir ülke Almanya. 


 


Yapılacaklar


 


Berlin


 


Müzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlem’deki müze ve koleksiyonlar ile dünya çapında önem taşıyan Berlin, sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasında. Üç opera, Filarmoni orkestrası, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin’e çekiyor.


 


Berlin Almanya’nın sadece politik başkenti değil, aynı zamanda da kültür başkentidir. Berlin’de birçok müze bulunmaktadır. Özellikle kentin doğusunda yer alan Müzeler Adası (Museumsinsel) içinde Pergamon Müzesi de dahil, birçok müzeyi barındırmaktadır. Ayrıca kentte çok sayıda sanat galerileri, tiyatrolar vs. vardır. Başlıca müzeleri ve turistik yerleri:


 


Pergamon Museum; Bergama Arkeoloji Müzesi (Ünlü Bergama tapınağı buradadır), Alte Nationalgalerie; Eski Ulusal Müze (sanat müzesi), Schloss Bellevue; Bellevue Sarayı, Kaiser Wilhelm’s Gedächtniskirche; savaşta zarar görmüş anıt-kilise, Judisches Museum; yahudi müzesi, Aquadom & Sea Life Centre; akvaryum ve deniz müzesi, Museum für Kommunikation; iletişim müzesi, Brandenburger Tor; Brandenburg Kapısı, Schloss Charlottenburg; Charlotenburg Sarayı, Filmmuseum Berlin; Film ve sinema tarihi ile ilgili müze, Tiergarten; kentin en büyük parkı ve mesire yeri, Neue Synagoge Berlin; Yeni Sinagog (Almanya’nın en büyük sinagogudur)


 


Hamburg


 


Almanya’nın kuzeyinde yer alan Hamburg şehri mimarisi ile dikkat çekici. Diğer kuzey Almanya şehirleri gibi mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiş. Tamamen düz olan şehri, özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyifli. Şehrin içinde bir sürü park bulunmakta. Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen) veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerinden de gezebilirsiniz. Alster tekne turları tarihi bir mekan olan Jungfernstieg‘den kalkmakta. Hamburg’da Amsterdam‘daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St. Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmakta. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek var. Turistik açıdan belediye binası’nın (Rathaus) kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz. Kentteki başlıca müzeler ve görülecek yerler ise:


 


Fischmarkt; balık pazarı, HafenCity ;liman, Speicherstadt, Miniatur Wunderland, Planetarium Hafenmuseum ;liman müzesi, Das Feuerschiff ;eski yangın söndürme gemisi, Museum der Arbeit ;Hamburg’un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze, Hamburger Kunsthalle ;sanat müzesi, Erotic Art Museum, Deutsches Zollmuseum ;gümrük müzesi, HSV Museum ; HSV Hamburg futbol takımının müzesi, Museum für Hamburgische; Hamburg tarihi ile ilgili müzedir.


 


Münih


 


Bavyera Bölgesinin başkenti olan Münih ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratmıyor. Bulvarları, müzeleri, tarihi yapıları ve Bavyera Kültürüne özgü mimarisi yanında dünyan bira başkenti olan Münih her yıl pek çok turistin ziyaret ettiği bir yer.


 


Sir Benjamin Thompson tarafından 18. yüzyılda tasarlanmış İngiliz Bahçesi (Englischer Garten) devasa boyutu ve Monopteros adlı yunan tapınağı ile göz dolduruyor. Yine parkın içindeki Chinese Tower Biergarten Almanya’da bu türün en büyük örneği ve Çin pagodaları örnek alınarak inşa edilmiş. Alte Pinakothek (Eski Resim Galerisi) 14 ve 18 yüzyıl arası Alman, Daç, Flaman ve hatta İtalyan sanatçıların ünlü eserlerini barındıran geniş bir koleksiyona sahip. Neue Pinakothek 18. yüzyıl sonrası resimlerin bulunduğu, mimarisi etkileyici bir diğer müze. Marienplatz şehrin merkezi ve Yeni Şehir Binası (Neues Rathaus) ile çevrelenmiş.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Ülkede pek çok önemli noktada kuş yuvası süsü verilmiş kameralarla izlendiğinizin bilincinde olun.


*Göçmenler ve eşcinseller başta olmak üzere pek çok kimliğe savaş açmış durumdaki neo-Naziler de ülkedeki bir diğer tehlike.


*Büyük şehirlerde çok sayıda dilenci var.


*Yollarda kış aylarında buzlanma görülüyor bu sebeple çok hızlı araba kullanmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*