afganistan kıssadan hisse

afganistan o güzel ülke dağcılık yapmak için türkmenistandan gitmiştim mary den yani türkmenistanda şu hintlilerin kullandığı pavyona benzeyen otobüslerle yolculuk k ettik ilk durağımız mezar-ı şerif ti oradanda feyzabad’a gidip hindikuş dağlarının bir uzantısına tırmanacaktık. bend-i afgan dağları şu rambonunfilm çektiği dağlar sovuyetlerin her peykinde olduğu gibi burdada onların etkisi sürüyor dağlarda lenin bir figürü her an karşınıza çıkabiliyor şaşırıyorsunuz ama  bir okadarda etkili bu ülkede kabilelerden oluşmuştur başlıcalar. peştunlar, duraniler, tacikler ,  hazaralar bunların dışında türkler  yani özbek türkleriyle moğoltürkleride vardır kuzeyde yani bizim gittiğimiz  mezar-ı şerif ve feyzabad  özbek doluydu daha çok farsça ve puştu dilinde konuşurlar her yer alabildiğine toprak ağaç yok oralarda ama alışıo insan.


kışları çok soğuk olurmuş ama biz yazın gittik yaklaşık bir ay kaldık. bunun 27 günü tırmanışla geçti sonunda afgan zirvelerinde ülkeye bakmak insan kral gibi hisseidyor kendini yükseklerde. tabi bu adamlar en çok uyuşturucudan kazanıolar, her taraf haş haş tarlası, ülkede yasak değil en büyük gelir kaynağı da bu, afganistandan tarifeli uyuşturucu taşıyan uçaklar  kalkıyor dünyanın her tarafına ve bunu herkes biliyor ben bile ve kimse bi şey demiyor. insanlar aç ve fakir kuraklık soğuk sıcak cennette cehennemi yaşamak bu olsa gerek para birimi afganidir yeraltı kaynakları çoktur doğalgaz ve doğusu da uranyum rezervleri başta gelir. o güzel ülkenin güzel insanları hala barışı sağlayamadılar.fundumantalist gidişat en önlerdedir. bu arada çok güzel kızları vardır. giderseniz başta bulaşıcı hastalılara karşı aşılarınızı yaptırın yanınızda penisilin götürün, ve bir yüz maskesi… kumfırtınaları korkutucu büyüklükte, yemek sorun olmaz ama her an yolda kalabilirsiniz, zayıf bir ulaşım ağı var, rüşvet vermekten çekinmeyin bütün yolar açılır ozaman herşeyde pazarlık yapın, fiyatlar inanılmaz düşüyor, biz yaklaşık 20 kere yolda kaldık bu arada ve sürekli bir aracın gelmesini bekledik. ülkeyi anlayabildiğim kadarı ilr bu kadar bu zayıf anlatımda şehirlerinde fazla dolaşmamız dağlarda ve yolculukla geçtiğimz günlerden öğrendiklerim bu kadar, rusça sanıldığı kadar çok bilinmiyor ve bir rehber bulmakta çok zor can güvenliği sebebiyle kimse size yanaşmak istemiyor. kadınlar için özellikle tehlikeli bir yer. at ve deve eti yemeyi ihmal etmeyin ve en lezzetlisi kirpi eti bunlar en değerli etler orada

5 yorum

 • nevra dedi ki:

  Forumdaki yazınızı görünce hemen siteye nasil giris yazilacağını anlatmaya baslamistim. Fakat goruyorum ki engeller asilmis. Süper, sizi Binrota’da gormek guzel.

 • maliho dedi ki:

  Kirpi eti mi, ilk defa duydum yenildiğini 🙁

 • gulliblecow dedi ki:

  afganistana giderken anlaşılan iki hesapla gitmek gerekiyo.1 ayda verdiğin rüşvet ne kadar türk lirasına geliyo.cevabını yazarsan sevinirim.:)

 • NEŞE dedi ki:

  Yazınızı okurken bir yandan da gözümde “Uçurtma Avcısı”adlı roman canlandı..Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum,Afganistan gerçeği ile o romanda yüzleşin.

 • ge ji kai dedi ki:

  hakkında yazı girilmeyen ülkelerden birisini anlattığınız için teşekkürler. bana açıkçası ürkütücü geliyor afganistan, özellikle nato barış gücü adı altındaki işgal askerlerinin verdiği şehit sayısının tavan yaptığı şu dönemde. benim ocak-şubat-mart ayları için planım tayland-burma-banglades-hindistan ve nepal. hindistan için surenin yeterli olmamasından korkuyorum, o zaman hindistana 1 haftalık kısa bir süre ayırıp ordan pakistana gecmeyi dusunuyorum, sonrasında irana geçiyorum zira afganistan sınırları içerisine girmek beni ürkütüyor, birçok insanı ürkütüyor olsa gerek ki hakkında sadece tek bir yazı var, o da sizinki. elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*