48 saatte Buenos Aires

Tangonun başkenti Buenos Aires, yaşanan ağır ekonomik krize rağmen yaşama sevincini yitirmemiş…

CUMARTESİ


09:00 DOKUZ TEMMUZ BULVARI VE OBELİSK
Dokuz Temmuz, 16 şeridi ve 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı sıfatını taşıyor. Bulvar boyunca birçok mağaza, restoran ve kafe sıralanıyor.
Dokuz Temmuz’un orta yerinde ise, Bizim Sultanahmet’teki Dikilitaş’ın modern zamanlar versiyonu sayılabilecek dev bir obelisk bulunuyor. Obelisk, Buenos Aires’in 400. kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş.


11:00 PLAZA DE MAYO VE CASA ROSADA
Plaza de Mayo, 25 Mayıs 1810 devriminden sonra cumhuriyet rejimiyle yönetilmeye başlanan Arjantin’de, tarihin başladığı yer. Meydanda, “Pembe Ev” olarak da bilinen Hükümet Binası, katedral, sömürge döneminde İspanyol valisine ait olan Cabildo binası ve Kongre binası bulunuyor. Ortada yer alan anıtta ise, “gracias madres” yani “annelere teşekkür” yazıyor; cunta döneminde kaybolan çocukları için her perşembe burada toplanıp ağıt yakan annelere ithafen…


12:00 CAFE TORTONİ’DE YEMEK
1858’den kalma Café Tortoni kimleri ağırlamamış ki! Bunlardan biri de çok başarılı bir edebiyatçı olmasına rağmen Nobel’i her seferinde ıskalayan Jorge Louis Borges. Borges “Şairlerin söz kullanarak yaptıklarının, tangocular tarafından dansla ifade edilmesi,” diyerek tanımlamış tangoyu. Perşembe hariç her gece 22:00’de tango gösterisi de yapılan kafede biftek 4 $, pizza 3 $, kahve 1 $, şişe su 35 cent.
www.cafetortoni.com.ar


13:30 FLORİDA’DA ALIŞVERİŞ
Florida Caddesi şehrin en hareketli yerlerinden biri ve sadece yayalara ayrılmış durumda. Bizim İstiklal Caddesi’ne benzeyen Florida’da çok sayıda mağaza var. Şık alışveriş merkezi Galerias Pacifico da bu caddede yer alıyor. Patio Bullrich alışveriş merkezi ise Recoleta’ya oldukça yakın. Caddede tango yapanları seyredebilirsiniz. Yankesicilere dikkat!


15:30 GÜZEL SANATLAR MİLLİ MÜZESİ
Müze kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Benim gibi her şehirde en az bir müze diyenlerdenseniz, tercihiniz Museo Nacional de Bellas Artes olsun. Avrupalı ustalardan Renoir, Rodin, Monet, Toulouse-Lautrec, Goya, Gauguin ve Van Gogh zenginleştiriyor 10.000 parçalık koleksiyonunu…


17:30 RECOLETA
Adını gümüşten alan ülkenin, güzel havalar anlamına gelen başkenti Buenos Aires deyince aklıma bir sarışın düşüyor. Gayrimeşru bir ilişkinin ürünü olan Eva Duarte (Peron), otuz üç yıllık hayatına çok şey sığdırmış. Halkın gözünde azize mertebesine yükselirken, ülkenin yakın tarihini de değiştirmiş. Recoleta’daki mezarı şehir büyüyünce ortada kalıvermiş. Gerçi mezarlık deyip haksızlık etmeyelim, adeta bir sanat eseri. Ünlülere ve zenginlere ait anıt mezarlara biçilen değerler milyon dolarlarla ifade ediliyor. Hiçbir işaret yok ama yığınları takip edince, biraz ileride solda Eva Peron’un mezarını buluyorsunuz. Recoleta sadece mezarlığı ve Pilar Kilisesi ile değil, restoranları ve şık dükkânlarıyla da meşhur. Benim gibi ev dekorasyonuyla ilgiliyseniz muhakkak Buenos Aires Design Merkezini ziyaret edin, özellikle de Silva Stein’ın heykelciklerine vakit ayırın.Tienda/Puro Diseno’daki şık tasarımlara da bir göz atın. Meydanda dev kauçuk ağacları ve manolyalar göreceksiniz…
www.steinesculturas.com.ar
www.purodiseno.com.ar


19:30 PUERTO MADERO YEMEK
Sadece yemek için değil, dolaşmak ve yürüyüş yapmak için de ideal bir yer eski liman. Şehrin en yeni ve gözde yerleşim merkezi burası. Depo ve antrepolar başarılı bir restorasyon sonunda, şık evlere, restoranlara, mağaza ve otellere dönüştürülmüş. Eski başkanlardan Sarmiento’nun adını taşıyan müze-gemi ve ünlü mimar Calatrava’nın yaptığı köprü mutlaka görülmesi gerekenlerden. Puerto Madero’da bence en iyi restoran deniz ürünleri konusunda uzman olan Puerto Cristal. İyi ve doyurucu bir yemek yaklaşık
20-25 $ civarında. www.puerto-cristal.com.ar


22:00 TANGO
Che Guevara’nın da memleketi olan Arjantin’de tangonun ayrı bir yeri var. Meşhur Aralık 2001 krizinde bile insanlar hem tangolarını yaptılar, hem de protestolarını.
El Querandi (www.querandi.com.ar) Esquina Carlos Gardel (www.esquinacarlosgardel.com.ar) ve El Viejo Almacen
(www.viejoalmacen.com.ar) tango gösterileri izleyebileceğiniz kulüplerden bazıları.


PAZAR


09:00 SAN TELMO
San Telmo’daki bit pazarında bandeneon çalan sokak müzisyenleri, kukla oynatanlar ve küçük bir bahşiş karşılığı objektifinize konuk olan canlı heykeller kalabalığın baş aktörleri. Bir köşeye çekilip, yüzlerinde taşıdıkları hikâyeleriyle ortalıkta dolaşan insanları seyredin. Dilerseniz bir yandan da alışveriş yapın… Milli anıt olarak kabul edilen Dorrego Meydanı’nda binaları ve sokakta tango yapanları izleyin. İzleyici değil katılımcı olmak istiyorsanız “Tanguerias”lardan birine girin ve doyasıya tango yapın.


11:00 LA BOCA
Türkçe anlamı “ağız” olan bu bölgeye ilk önce Cenova’dan gelen İtalyanlar yerleşmiş ve prefabrik görünümlü evlerini, gemilerden artan boyalarla cıvıl cıvıl boyamışlar. Burada adeta bir renk patlaması yaşanıyor. Tangonun doğduğu bu yerdeki bir “cantina”da öğle yemeği yiyebilir, yerel sanatçıların eserlerini satın alabilirsiniz. Vaktinde Maradona’nın da oynadığı ünlü Boca Juniors takımının stadyumu da burada bulunuyor. Arjantinlilerin futbol fanatikliği de dikkat çekici. Konuştuğunuz insanlar, “Evini, işini, eşini, hatta cinsel tercihini bile değiştirebilirsin ama takımını asla” diyorlar. La Boca’yı gündüz gezmenizi öneririz; akşamları pek tekin değil.


13:00 TİGRE DELTASI
21.000 km2’lik deltaya, şehrin en görkemli bölgelerinden biri olan San İsidro’nun muhteşem malikânelerinin arasından geçerek ulaşabilirsiniz. 5000 su kanalından oluşan deltada yapacağınız tekne turunda, ulaşımın sadece deniz yoluyla olduğu şık yazlık evler göreceksiniz. Delta, Rio de la Plata’da yani Buenos Aires körfezinde son buluyor.


16:00 ALIŞVERİŞ
Güney Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi, 300 mağazalı Unicenter (www.unicenter.com.ar) Tigre Deltası’na 30 dk. Tax Free ibaresi olan yerlerde, 70 Peso üzeri harcamalarınız için vergi iadesi alabilirsiniz.


22:00 PALERMO VİEJO’DA YEMEK
Palermo Viejo, özellikle son yıllarda çok sayıda restoranın açıldığı bir bölge. Palermo’da Spirit Restoran deniz ürünlerinde, Al-Andulus Akdeniz mutfağında başarılı.
Spirit: (0054.11) 483 343 60.
Al-Andulus: (0054.11) 483 292 86.


19:30 OPERA
Dokuz Temmuz Bulvarı üzerindeki meşhur Colon yani Kristof Kolomb Opera Binası, Latin Amerika’daki operaların en iyisi ve en güzel akustiğe sahip olanı kabul ediliyor. Bu yapı yıllarca yaşadığım Viyana’daki Opera Binası’ndan bile daha güzel ve gösterişli. Gösteri biletlerinin fiyatları 1 $’dan başlıyor. Bu inanılmaz bir rakam çünkü binayı gezmek için ödeyeceğiniz ücret bile neredeyse 3 $.

 

Siz de “Bilgi paylaştıkça güzeldir” diye düşünenlerdenseniz, bilgi güncellemelerine katkıda bulunmak için lütfen
tonguc@saffetemretonguc.com
a e-mail gönderin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*