3-4 GÜN RIO DE JANEIRO

COPACABANA, CAIPIRINHA ve SAMBA’nın VAZGEÇEMEDİĞİ ŞEHİR : RIO DE JANEIRO – BREZİLYA


 


 


Ataç ile havalimanına indiğimizde yerel saat ile akşam 9 olmuştu bile. AIR FRANCE ekonomi sınıfında deniz aşırı bir uçuşta ilk kez hemde self servis bir uygulama ile uçunca AIR FRANCE ile deniz aşırı uçmaya son verdim yaşamımda. Süper inanılmaz bir kuyruk bir sürü fransız turist vede İŞİ AĞIRLAŞTIRMA kararı almış hemde grev öncesi Pasaport kontrol memurları. Harika tam bir kabus ile başladı seyahat halbuki inerken havalimanına hayalimde Samba yapan melezler, latin ezgileri v.b. hayaller vardı ama hepsi sadece kocaman bir düş kırıklığı oldu.


 


Çıkar çıkmaz Copacabana’da kalacağımız otel’e doğru bir taksi içinde giderken gecenin karanlığını yırtan o dev CORCOVAS tepesindeki İSA Heykeli ışıklandırılmış haliyle sizlere en azından pasaporttaki vede uçaktaki görevlilerden daha sempatik bir merhaba diyor koskoca İSA bile.


 


Eğer yolunuz RIO DE JANEIRO’ya düşecek ise vede 3- 4 günden fazla vaktiniz yok ise kısa vede compact bir seyahat planlayacağım bence keyif alacaksınız.


 


RIO DE JANEIRO ve GÜNDÜZ :


 


Bence kısıtlı gününüz var ise ziyaret vede gezme saatlarinizi gün içinde saat 09:00 – 14:00 arasına sıkıştırın. 14:00’dan sonrasını ise mutlaka Copacabana veya Ipanema sahillerinde güneşlenmeye, kumda voleybol veya futbol oynamaya ve akşamüzerleri kumda samba veya capoeira yapmaya ayırın.


 


Güne ise mutlaka 07:00 otelinizden şort, tayt ve spro ayakkabı çıkıp ister yürüyerek ister koşarak 10 km kadar Copacabanave ıpanema  sahil yolunun geniş kaldırımlarına ayırın diğer Binlerce insanın ayırdığı vede yaptığı. Gibi Sabahın ilk saatlerinde o masum yüzüyle inanılmaz kozmopolit bir kitle ile spor yaparken çok keyif alacaksanız. Bu arada önemli hatırlatma insanların fiziklerin mükemmeliği sizi asla yıldırmasın bence o çok spor yapmaktan değil genetik bir durum yada en azından ben böyle umut ediyorum.


 


Bu kitlesel sporun ardından otel’de tropikal meyvalardan oluşan kahvaltı ve koyu brezilya kahvesinin ardından Rio De Janeiro’nun ziayert edilmezse edilmezleri,


 


MORRO DO CORCOVADO : Brezilya’nın Portekiz, İngiliz vede azda olsa Fransız kolonizasyonundan kurtuluşunun 100. yılı anısına1922 yılında Carlos Oswald’ın ayağa diktiği başını ve ellerini Paul Landowsky’nin yaptığı 98 feet (yak. 30 metre) yüksekliğindeki ünlü kollarını açmış İSA heykelini mutlaka ziyaret edin heykel vede manzara inanılmaz. Ulaşım çok kolay (taksi vede ardından tepeye çıkartan minik bir tren).


 


SUGAR LOAF tepesi : Dünyanın en büyük monoblok granit kuleleri yaklaşık olarak yükseklikleri 1295 feet (yak. 430 metre) olan bu granit kulelere Corcovado’dan sonra gidebilirsiniz bir taksi ile. Zirveye çalışan teleferikler arada bozulsada sadece japon turistleri yere çökmeye zorluyor ama bizim gibi şerbetli Türk’lere kısa süreli adrenalinde yaşatıyor. Manzara dehşet Niteroi ve atlantik okyanusunu kesen köprü vede havalanan uçaklar ile marina yaşamı gözler önünde.


 


Rio De Janeiro (“Ocak ayı” Nehri demek) ilk gelen portekizllikerin dev bir nehir zannettiği vede buldukları ay olan ocak ayından geliyor ismi. Sonrasında ise buranın dev bir körfez olduğu keşfediliyor. Tüm körfez ayaklarınızın altında. Körfezin solunda bir Franszız kalesi karşı kıyısında ise portekiz kalesi mevcut. Portekiz kralının akıl bir manevrası ile Yerli resi’in katolik yapılıp liderliğinin korunması garantisi ile birlikte Fransızlar çekilip gitmek zorunda kalıyor savaşlar sonunda.


 


NITEROI : Körfezin karşı kıyısı yani Rio de Janeiro’nun tam karşıdan görüldüğü 2. büyük şehir olan Niteroi Rio’ya 8.75 millik yani yaklaşık olarak 15 km. uzunluğundaki bir köprü ile ulaşıyorsunuz. Burada mutlaka Mimar Oscar Niemeyer tarafından yapılan dev bir kadeh şeklindeki moder sanat müzesi olan ‘Museu Arte Contemporanea’yı gezin. Vaktiniz varsada inanılmaz güzel sahillerinde bir serinleyin.


 


MARACANA STADI : Bu belkide futbol sevenler için inanılmaz bir fırsat olabilir 1950 yılında inşaa edilen bu dev stad 200.000 kişilik kapasitesi ve Pele başta olmak züere bir çok brezilyalı efsanevi futbolcunun imzalarının girişinde olduğu dehşet bir ARENA. Eğer Cumartesi yada Pazar günü FLAMENGO (Zico ve Romario’nun kulübü), FLUMINENSE Yada BOTAFOGO’nun bir maçı varsa kesinlikle kaçırmayın. Otellerde bile maç biletleri mevcut otel’den alın vede loca’dan seyredin LATİN RÜZGARI BREZİLYA FUTBOLUNU 200000 Brezilyalıyla birlikte. Bu arada Ufak bir tavsiye FLAMENGO ve FLUMINENSE inanılmaz bir ezeli rekabete sahipler kazayla birinin tarafında otururken öbürünü övecek bir harekette bulunmayın. Çünki Rio de Janeiro’da herkes şöyle diyor: “FUTBOL BİR OYUN DEĞİL BİR DİN’DİR”


 


FAVELA ROCINHA : Favella yani Çok dik alanlarda ve kayalıklarda yükselerek yaşam sürdüren bir endemik bitki türü yada FERNANDO MEIRELLES’in tüm dünyada yankılar uyandıran baş yapıtı CIDADE DE DEUS (tanrı kent-city of god)’un geçtiği yoksul getto’lar. Getto diyorum çünki genelde aynı etnik grupların yaşadığı yerler. Buralara SAKIN YALNIZ GİTMEYİN ! HİÇ BİR TAKSİ’CİYE GÖTÜRÜRÜM DERSE İNANMAYIN ve GİTMEYİN (zaten çoğu siz teklif etsenizde gitmeycektir). SADECE ve SADECE favellaların ilegal yerel yönetimlerinin izizn verdiği 2 adet şirket mevcut onlarıda Otel lobi’lerinden öğrenebilirsiniz. Üstü açık Land rover defender’lar vede eski Toyota Land Cruiser’lar ile tur yapan bu şirketlerin DOKUNULMAZLIKLAR var ve çok güvendesiniz. İNANILMAZ BİR DENEYİM hatta apayrı bir yazı olacak kadar. ROCINHA ise en büyüklerinden vede Copacabanaya yarım saat mesafede. MUTLAKA DENEYİN bu deneyiminiz size Rio De Janeiro’nun öbür yüzünü yani Silah, uyuşturucu, fuhuş,  sokak çeteleri vede şiddeti anlatacak rehberinizle.


 


TİJUCA DOĞAL PARKI : Eğer bulabilirseniz bir Bisiklet veya trekking turu mutlaka bu parkı gezin Dünyanın en büyük şehir içi parkı olan bu alan 30 kmkare’lik alanı ile büyüleyici bir Amazon deneyimi.


 


Eğer 3 günden fazla kalacaksanız kaçırılmaması gereken gezi yerleriyse: MOSTEIRO DE SAO BENTO (Gregoryen şarkılar dinleyin ), MUSEU HISTORICO NACIONAL (Ulusal Tarih müzesi), AVENIDA RIO BRANCO (Beyaz nehir bölgesi), TEATRO MUNICIPAL, MUSEU NACIONAL DE BELAS ARTES (GÜZEL SANATLAR ULUSAL MÜZESİ), AVENIDA CHILE (AZTEC mimarisinde 20.000 kişilik muhteşem bir KATEDRAL).


 


UĞRANIP YENİLMEZSE vede GİDİLMEZSELERİ ?


 


Brezilya mutfağı inanılmaz etnik bir karışıma sahip geleneksel yemeklere baktığınızda AFRIKA, PORTEKİZ, AMAZONICA ve LATIN esintileri mevcut.


 


Bence Öğlen ve Akşam yemekleri için gidilebilecek yerler;


PORCAO – Etin bini bir para vede vereceğiniz standart bir ücret ile Her tür et önünüze pişmiş vede tadımlık vede siz doyana değin geliyor. Mutlaka Şili ve Arjantin şaraplarıyla eşlik edin etlerinize.


 


GARCIA RODRIGUES : Kırmızı ve Yeşil dekorlu bu mekan şef aşçı Christophe Lidy ile inanılmaz renklenmiş. Yerel tadlar Fransız şefin dokunuşu ile hafif Fransız esintili özel tadlara dönüşmüş.


 


YORUBA (Brezilya Mutfağı) : Afrika dekoru, Afro- Bahian yemek stili ile Rio de JAneiro’nun en güzel restaurantlarından birisi işletmecesi olan Neide Santos size inanılmaz özel Brezilya tadları sunacak.


 


CONFEITARIA COLOMBO : 1894 yılında açılmış olan vede halen aynı dekorla hizmetine devam eden inanılmaz vede müze duygusundaki bu tatlıcı aynı zamanda öğlenleri 2. katta inanılmaz güzel Açık Büfe yemekler çıkartıyor. Şehrin en popüler buluşma yeri aynı zamanda.


 


MARIUS COPACABANA : Bir italyan şef olan Marius’un elinden Akdeniz usülünde pişen dehşet Et ve de Deniz mahsulleri restaurant’ı. Bence bir akşam Et bölümü diğer akşam Balık Bölümü kesinlikle denenmeli. Yemek yerken yanınızda Rio’da evi olan tanıdık bir yüz oturabilir GERARD DEPARDIEU bu duruma benim gibi Marius restaurant’ın menüsünde bir Gerard Depardieu imzanız olabilir. Niteroi’dada mevcut.


 


 


 


 


 


 


RIO DE JANEIRO ve GECE :


Sözkonusu olan gece yaşamı ise mutlaka CACHAÇA (Şeker Kamışı Alkolü) ile Yapılan CAIPRINHA deneyin içindeki meyveler nedeniyle içimi kolay vede keyifli Soğuk ama bir o kadarda Alkollü. Benim Favorilerim LIME, KIWI vede PASSION FRUIT (FRUTTA PASSIONE) ile yapılanlar. Bunun yanısıra BATIDA’da benzer bir içki ve Çok sert ama Çok sert. Eğer Bira sevenlerden iseniz CHOPP deneyin güzel ve hafif bir Pilsener.


 


VIRADOURO SAMBA OKULU : Mutlaka bir samba okulunun RIO KARNAVALI öncesi çalışmasına katılın. 7’den 70’e yaklaşık 4.000 kişinin nasıl dans ettiğini vede Samba’nın Rio de janeiro’da yaşayanlar için ne demek olduğunu görecek vede inanılmaz eğleneceksiniz. Mutlaka Otel’den yardım isteyin vede en büyüklerinden olan NITEROI’daki Viraduro’nun görkemli çalışmalarıyla bir İro akşamına kendinizi hazırlayın. (Not: Çok terleyeceksiniz Samba yaparken mutlkaka ince birşeyler giyin vede Düdüklerinizi unutmayın.)


 


IPANEMA : Copacabana kadar ünlü bu sahilde genel’de turist’lerden çok zengin Brezilya’lılar hüküm sürüyor. Akşam Sahil boyuncaki mekanların hepsi geç saat’lere kadar açık şansınızı deneyin özellile ROMARIO’nun gece kulübü gerçekten iddialı. İpanem’da 80’lerin müzikleri vede DJ2ler ile dans isterseniz GALERA CAFE’yi daha büyük vede Top club’ler istersenizde HİPOPOTAMUS ile W’yi deneyin seveceksiniz. İpanema’daki tüm kulüpler kaliteli vede çok keyiflli. Unutmayın bu bölge için yazılmış “Girl From İpanema” gibi şarkılar bir dönem dillerden düşmüyordu.


 


 


COPACABANA : Çok Turist olduğu için doğal olarak herşey turizm vede Sex turizm’i üzerine kurulu. HELP (2500 kişilik Latin amerika’Nın en büyük Disco’su), CİCCİOLİNİ (Streap show kulübü) bölgenin en iddialı mekanları. Bayanlar için Uyarı : Ara sokaklarda Monte Carlo vede benzeri yerler dışardan şık gece kulüpleri gibi gözüksede sadece bay’lar için. BLUE ANGEL ve LE BOY gibi kulüpler ise Gay & Lesbian kulüpler olarak boy gösteriyor.


 


Eğer Kaliteli vede yumuşak birşeyler isterseniz Copacabana Palace’ın içindeki Pıanao Bar çok kaliteli vede inanılmaz güzel bir sohbet alanı. Yada Sofitel Rio Palace Otel’in The Horse’s Neck’de keyif verecek mekanlarından Biri ve tam bir English Pub. Her 2 mekanda Şık giyinmeyi gerektiriyor.   


 


RIO DI SCENARIUM : Bence Rio de Janeiro’daki en kaliteli nLAtin müzik dans bar’lardan bir tanesi Sürekli Canlı Müzik var CENTRO’ya yakın Otel’inizden bulmak için yardım isteyin birazcık karışık.  


 


 


 


 


 


 


 


 


VE SON OLARAK RIO DE JANEIRO ve GÜVENLİK :


 


*** FAVELA’lara asla Tur olmadan GİTMEYİN.


 


*** SEX : Copacabana’da inanılmaz sayıda profesyonel mevcut. Kalacağınız Kaliteli oteller asla Otele sokmazlar. AIDS ise Kaçınılmaz bir gerçek Bu güzel vede melez ırk için. Bu işe özel oteller var oralar dışındaki tekliflere yanaşmayın.


 


*** UYUŞTURUCU : Kesinlikle uzak durun “BREZİLYA” yasaları son derece katı bu konuda ve söylenenlere göre Hapisaneler konforsuz. İlegal alışverişlerde Para sızdırmak amaçlı Polisinde işin işinde olduğu bilinen bir gerçek Brezilya’da.


 


*** TAXİ : Hava karardıktan sonra tercihan otellerin kapılarında bekleyen Taksileri tercih edin. Hatta telefonlarını alın akşam gelip sizi tekrar alıyorlar gittiğiniz yerden. Sarı taksiler dışındaki özel taksileri geceleri asla kullanmayın.


 


*** HAVA KARARDIKTAN SONRA: Asla sahilin karanlık yerlerine ama asla inmeyin vede gezmeyin. Karanlık araka sokaklarda dolaşmayın.


 


*** GASP : Silahlı birisiyle karşılaşırsanız bu 7 yaşında bir çocuk bile olsa ne istiyorsa verin ve asla tartışmayın.


 


***Akşam Değerli Takıları vede saat’leri otelde bırakın. Çok nakit almayın bir kredi kartı yeterli. Pasaportu otel’de bırakın yanınıza sadece Fotokopisini vede otelin kartvizitini alın.


 


*** SOKAK’ta özellikle kalabalık çocuk gruplarından uzak durun.


 


 


Evet tüm yukarıdaki son olarak yazdığım olumsuz durumlar bile Brezilya’nın sıcak atmosferini, insanlarının eğlence anlayışını, Samba’yı, ritm’i vede Caipirinha’nın lezzetini sizlere ulaşmasını engellemeyecektir. Bence Görülmeli vede gezilmeli en önemlisi YAŞANMALI Rio De Janeiro.


işte sizlere yine bir 3-4 Günlük RIO DE JANEIRO kaçamağı için tüyo’lar yazdım umarım keyif alırsınız.


 


 


Sevgilerle


 


PamirDoruk 🙂


 


 


 


 


 


 


 


 


 


RIO DE JANEIRO TÜYO’ları !


 


KONAKLAMA YERLERİ ;


 


COPACABANA PALACE – Bence Fiyat gibi bir detay çok önemli değilse mutlaka burada kalmalısınız. – Avenida Atlantica 1702 Copacabana – Tel: 548 70 70. 223 odalı bu odaların 127’si süit. Yaklaşık 250 – 400 USD civarı oda fiyatı.


LE MERIDIEN COPACABANA – Avenida atlantica 1020 Leme – Tel: 541 64 47. 496 Odalı Yaklaşık 150 – 200 Usd civarı oda fiyatı.


RIO ATLANTICA – Avenida Atlantica 2964 Copacabana Tel: 248 63 32. 120 Odalı Yaklaşık 250 – 300 USD civarı Oda Fiyatı.


CEASAR PARK – Avenida Vieira Souto 460 – Ipanema – Tel: 525 25 25. 221 Odalı Yaklaşık 250 – 300 USD oda fiyatı.


SOFITEL RIO PALACE – Avenida Talantica 4240 Copacabana Tel: 522 12 32. 388 Odalı Yaklaşık 150 – 180 USD civarı oda fiyatı.


NOVO MUNDO – Praia do Flamengo 20 Flamengo Tel: 555 72 72. 230 odalı Yaklaşık oda fiyatı 35 – 50 USD


 


RESTAURANT’LAR :


PORCAO – Rua Barao da Torre 178 – tel: 522 09 99


GARCIA RODRIGUES – Avenida Ataulfo de Paiva 1251 Leblon – tel: 512 81 88


YORUBA – Rua  Arnaldo Quintela, 94 – Botafogo – Tel: 295 51 93


CONFEITARIA COLOMBO – Rua Gonçalves Dias 32 Centro – Tel: 232 23 00


MARIUS COPACABANA – Avenida Atlantica 290 Leme – Tel: 542 23 93 


 


GECE EĞLENCE ve YAŞAM :


VIRADOURO SAMBA SCHOOL : Avenida do Contorno 16 Barreto Niteroi. Tel: 628 78 40


HELP : Sandalet, spor ayakkabı vede şort ile bermuda giremiyor. Avenida atlantica Copacabana 3432 – Tel: 522 12 96


BLUE ANGEL : Gay & lesbian Club Rua Julio de Castilhos 15 Copacabana. Tel: 513 25 01


LE BOY : Gay Club Rua Paul Pompeia 94 Copacabana Tel: 521 03 67


GALERA CAFE : Rua Teixeira de Melo 31 İpanema. Tel: 523 82 50


HIPOPOTAMUS : İpanema’nın High End kulüblerinden bir tanesi. Burası için Otel’inizden yardım alın rezervasyon için çünki Kartlı üyeler vede VIP müşteriler alınıyor. Mutlaka Şık olun. Rua Barao da Torre 354 İpanema . Tel: 522 86 58


W : Üye olmaya gerek yok ama rezervasyon şart. Rua Visconde de Piraja 22 İpanema. Tel : 523 03 02

7 yorum

 • rome_o dedi ki:

  Tam bir binrota yazısı olmuş. harika!!!
  ellerine sağlık ( keşke biraz fotoğrafta olsaydı ..)

 • borae dedi ki:

  harika bilgiler, bir de harika görseller eklenirse… 🙂 eline sağlık

 • TALYA dedi ki:

  İlk defa olumsuz bir eleştiri yapmaya zorunlu hissediyorum kendimi.Brezilya’da 1 aydan fazla dolaştım.Bu süre için de 3 gün Karnaval, 3 gün de karnavaldan 1 ay sonra olmak üzere toplam 6 gün geçirdim Rio’da.Yazı öznel çok şey anlatıyor doğal olarak. Ama Corcovado’da ki çirkin İsa heykeline(..heykel…..inanılmaz)diyen kişiyi tanımak için gogol’dan Doruk Pamir kimdir diye baktım..
  http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=doruk%20pamir
  İstanbul’da ki ” Dünyanın en çirkin ve çevreye en saygısız” binası Süzer Plaza’nın Mimarı olduğunu öğrenince, bana göre Dünya’nın en çirkin-en yüksek heykeli seçilebilecek binayı “inanılmaz” bulmasına şaşırmadım.
  Not: Rio..Söylendiği gibi diğer büyük şehirlerden daha tehlikeli değil.Bu bilgiyi 20 yıldan beri Rio de Jenerio’da Seyahtat Acentası işleten Türk arkadaşımdan aldım 6 günlük kendi izleniminden değil.MERHABA BREZİLYA
  http://www.brezilya.com.br/
  6 dilden biri de Türkçe olan Güney Amerika ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz bir site,Demir Göknel’in.

 • doktortayfun dedi ki:

  Tebrikler üstadım… siz sayın yorumcuya aldırmayın… harika olmuş yazım-nız

 • pamirdoruk dedi ki:

  SAYIN TALYA MERHABA,
  UZUN SÜREDİR İŞ YOĞUNLUĞU NEDENŞYLE GİREMEDİM BU NEDENLE YAZINIZI YENİ OKUDUM CEVAP VERMEK ZORUNDA KALACAĞIM KÖTÜ ve KALİTESİZ BİR ELEŞTİRİ DEĞİL SALDIRI OLMUŞ BU :

  1.KÜSTAHLIK ETMEK İSTEMEM AMA PAMİR ve DORUK oğullarımın ismi BU BİR… SİZ GİDİN O İSİMLERİ İNTERNETTEN ARAYIN BAKALIM KARŞINIZA NELER ÇIKIYOR BAKARIZ … BENDE SİZİN ADINIZI SEARCH ETTİM TOPU TOPU BİR UCUZ ŞARAP MARKASI ÇIKTI 🙂 BİRDE GERÇEK ADIMLA SERACH EDİN BAKALIM “ALPER SESLİ”
  2.YİNE UKALALIK ETMEK İSTEMEM HEYKEL SİZE ÇİRKİN GELMİŞ OLABİLİR ULUS DİNCİLİK, SÖMÜRGE DİNCİLİĞİ ve YERLİ IRKLARIN KOLONİZASYONU TARİHİ OKUMADAN BAKINMAK BAZEN ANLAŞILMAZ KILABİLİR BU TÜR HEYKELLERİ…ÖZELLİKLE KATOLİK KİLİSE DÖNEMİ..BENİM İÇİN GÖRKEMLİ…BENİM YAZIM BU DİMİ ?
  3.GOGOL yok GOOGLE var ….
  4. RIO daha az TEHLİKELİDİR SÖYLEMİ KESİNLİKLE YANLIŞ KŞMSEYİ ŞAŞIRTMAMAK LAZIM…
  5. ORADA ACENTA İSMİ VERİYORSUNUZ HARİKA VERDİĞİNİZ ACENTACILAR NİYE ORADA ve KİMİN OĞLUDUR BİLİRMİSİNİZ ? ERGUN GÖKNEL’i TANIRMISINIZ HANİ İSKİ YOLSUZLUĞU ?

  YAZILARIMI OKUMAYIN vede YORUM YAZMAYIN OK

  SAOL

 • BÜLTER dedi ki:

  İki profesyonel turizmci dostumuzdan müthiş eğlenceli ama seviyeli atışmalar var. Gül gül öldüm derler ya…. Şimdi bu iki dostum kesin bana da kızarlar :”Bunda gülünecek ne var diye???” ….lütfen okuyun, sonra da gülmeyin. :))))

 • umutaktas dedi ki:

  tecrube edilmiş birçok bilgi,harika olmuş çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*