Kendingez » Ülkeler » Asya » Singapur » singapur

pyrhus

Yazarın Diğer Tüm Yazıları
565 Gezdiği Yerler:isviçre , rodos, kos, iran, bangkok, singapur, bangkok, ho chi minh city, kamboçya, phuket, amsterdam, berlin, üsküp, ohrid, manastır, resne, tiran, budva, bar, dubrovnik, mostar, saraybosna, belgrad, niş, priştina
Mesaj Gönder
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 3889 Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 28

singapur

Kategorisi: Genel | Gezi Tarihi: 05-11-2008 | Yazı Tarihi: 15-12-2008

GÜNEYDOĞUASYA  YOLCULUĞU

 

05 Kasım – 26 Kasım 2008 tarihleri arasında güneydoğu asyadaki 5 ülkeyi kapsayan yolculuğa çıktım. Sırasıyla Singapur, Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Malezya'ya gittim.

Uçak yolculuğu hariç diğer herşey dahil 4000 $ para harcadım. Üç haftalık gezi için ,alışverişi çıkarırsak, 3000 $ yeterli olabilir, hatta yolculuklarda en ucuz otelleri seçmek ve otobüslerle seyahat etmek bu harcamayı daha da aşağı çekebilir.  Gideceklere tavsiyem yolculuğu iki kişi yapmaları. Ortalama harcama kesinlikle daha ucuza gelecektir. Yanımda bir miktar parada götürdüm fakat Yapı Kredi ve İş bankası kredi kartları ve banka kartları her ülkede geçiyor.

Yanınızda fazla nakit taşımak bu nedenle gereksiz.Kredili hesaptan da para çekebiliyorsunuz. Her ülkeye girdiğiniz noktada mutlaka ATM makineleri buluyorsunuz. O ülkenin yerel para biriminden birkaç yüz lira karşılığı para çekmeniz seyahat açısından en güvenli yol . ( Sanırım günlük limit 300$ karşılığı ve Türkiye saati esas alınıyor.)

Singapur

 

05 Kasım 2008de 14 saatlik uçak yolculuğu sonunda Singapura vardım ( İki saat Dubai beklemesi ile). Önceden yer ayırtmış olduğum Fragrance Hotel Ruby’ye gittim. Singapur saati ile sabah saat 8 civarı idi. Otel resepsiyonu girişlerin öğleden sonra 3’ten sonra olabileceğini söyledi. Uzun uçak yolculuğundan sonra bu pek iyi haber olmadı. MRT adı ile bilinen metro istasyonuna giderek şehir merkezine gittim. Kullanımı pek kolay ve epey ucuz bu sistemde otomatik makinelerden 1,40 singapur doları karşılığı tek kullanımlık bilet alabiliyorsunuz, 1 dolar da depozit alıyorlar ama indiğiniz istasyonda bu kartı tekrar makineye vererek depoziti tekrar geri alabiliyorsunuz.   Singapurda kalacaksanız otelinizin MRT hattı yakınında olması kesinlikle  çok büyük avantaj sağlayacak. Gerçi taksi fiyatları Türkiye'den sonra Singapur'da dahil heryerde epey ucuz geliyor ama en ekonomik yol bu. Havaalanından veya turizm ofislerinden alabileceğiniz ücretsiz haritaların hepsi MRT hatlarını gösteriyor.

 

Bu ülkenin hoşuma giden diğer bir yanı Singapur doları benim ziyaretim sırasında Türk Lirası ile hemen hemen aynı değerde idi. Bu fiyatları algılama  konusunda rahatlık sağladı.

 

İlk iş olarak meşhur Orchard Road a gittim. Bir ana cadde üzerinde onlarca alışveriş merkezi. Çoğunda aynı bilindik markaların dükkanları. Beni etkiledi diyemem. Fiyatlar Türkiyeye göre çok değil biraz ucuz . Bunda kurun etkiside var. 2008 yılının şubat ayında 1 Singapur Doları 80 Yeni Kuruş değerinde idi, Kasım ayında ise 1 S$ = 1,04 YTL olmuştu.

Nemli ve sıcak havada yaptığım zoraki uzun yürüyüşten sonra otele giriş yaptım. Yolculuk boyunca kaldığım en pahalı otel burası idi. Buna karşın çok iyi olduğunu söyleyemem. İki gece için 147,60 S$ yaklaşık 100 $ ödedim.  Otel, Aljunied MRT istasyonuna yakın. Burası Singapur'un genelev mahallesi olduğundan akşamları epey şenlikli.  Buna karşın rahatsız olabileceğiniz bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Yinede tekrar gidecek olursam oteli  Little India’dan tutmayı tercih ederdim. Sebebi merkeze daha yakın olmasının yanında gece ve gündüz yürüyüşleri için daha ilginç mekanlara sahip ve fiyatlar Singapur geneline göre düşük.

 

İlk geceyi Litlle India’da turlayarak geçirdikten sonra  sabah doğruca Sentosa Adası'na gittim ve tüm günümü burada geçirdim. Sentosa Adası Singapur'a gittim diyebilmek için  mutlaka görülmesi gereken yer. Adaya girişte Harbour Front Tower üstünden cable car ile gittim ( 23,90 S$ cam kabin  ) ama  Vivo City içinden ücretsiz monorail var.  Vivo City  Singapur'da yapılan en son ve en büyük alışveriş merkezi.( Yenileri durmadan yapılıyor)  Dizaynı etkileyici.

Sentosa adasında çeşitli bölgeler ( Silaso Point, Siloso Beach, Palawan Beach, Tanjong Beach Serapong İmbiah ve yapımı süren Future Development ) ilk olarak İmbiah'a geliyorsunuz. Bu bölgede çeşitli atraksiyonlar var. Ben Aquapark, Merlion  ve Singapur tarihi bölümlerine gittim . Bu etkinlikler için  girişte indirimli bilet alabiliyorsunuz. Tek tek gitmekten daha ucuza geliyor. 5+3 aktivite (52 S$ yerine 33,90 S$ )Ben üçünü seçip gitmeme rağmen hatırladığım kadarı ile aynı fiyata geldi. Ada içinde ulaşım ücretsiz.


  
   

 

 

Gidecekler tavsiyeler.

Hava epey nemli ve sıcak. Günde iki tişört değiştirdim. İlk günler ayakkabı ile dolaşmama rağmen kesinlikle terlik tercih edilmeli.

Girdiğiniz tüm kapalı mekanlarda  klima sürekli açık keza taksi, metroda da. Sıcaktan soğuğa girip çıkmak bağırsaklarınızı bozmak için çok ideal bir ortam yaratıyor. Her gittiğiniz yerde bir gözünüz tuvalette olsun. Birden başlayan yağmura karşı da hazırlıklı olun.

Litlle İndia’yı mutlaka görün. Burada yine meşhur market Mustafa Center var. Fiyatlar diğer ülkeleri görmediğinizde cazip geliyor.

Elektronik alışverişi için meşhur Sim Lim Square'e ( Burası bir bina adı bir de karşı çaprazında Sim Lim Building var orası değil ) gidebilirsiniz ( EW 12 Bugis istasyonundan birkaç sokak ötede) burada da bazen pazarlık yapılıyor ama Little India da elektronik alacaksanız mutlaka pazarlık yapın. Ayrıca 100 S$ üstü tüm alışverişlerinizde  alışveriş yaptığınız yerden alacağınız formu doldurarak havaalanında % 5-6 civarında nakit vergi iadesi alabiliyorsunuz.

Benim gitmek için zamanım olmasa da gezilecek jurong kuş parkı, botanic gardens, singapur hayvanat bahçesi ve burada düzenlenen gece safarisi, çin mahallesi gibi çok çeşitli yerler mevcut. Ben iki gün ayırmıştım. Birkaç gün en fazlada bir hafta Singapuru gezmek için  yeterli olur. 

 

 

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

16-12-2008 11:20:01
- enise
Sevgili Pyrhus yazını büyük bir zevkle okudum ve çok bilgilendirici olması ayrıca ilgimi çekti,dikkatle okudum.Mutlaka gidip-görmek istediğim yerlerin arasında var olan yerler.Özel olmazsa d.gününüz neden ? 1.1.2008 :) güzelliklerle kalın.
16-12-2008 11:51:56
- oymakas
Yakınına kadar gidip Kamboçya'yı görememek hala ukte içimde. Çok güzel ev eğitici bir anlatım. Teşekkürler.
16-12-2008 14:26:11
- cnr_mtnt
ayrı ayrı 5 yazı okudum sanki :) çok güzel bi harman olmuş.. çok bilgilendirici.. ellerinize sağlık
21-11-2009 23:38:05
- NEŞE
Singapura "Garden City" diyenler çok haklı ,şehir sanki bir parkın içine kurulmuş.Geleneksel herşey korunmuş ,yanına da müthiş modern binalar yapılmış.Ulaşım konusunda güzel bilgiler verdiniz,ben de biraz temizlik bilgisi vereyim:Heryer pırıl pırıl,yiyecekler tertemiz ve hilesiz..Bu konuda çok sıkı kanunlarvar..Darısı başımıza!