Kendingez » Ülkeler » Türkiye » Şanlıurfa » Karagül Diyarı HALFETİ
734
Gezdiği Yerler:FAS (KAZABLANCA, RABAT, MEKNES, MARAKEŞ), GÜRCİSTAN (BATUM), MISIR (İSKENDERİYE, KAHİRE, SHARM EL SHEIKH), BREZİLYA (Iguazu, Rio, Sao Paulo, ARJANTİN, TÜRKİYE ( İSTANBUL, SİVAS, İZMİR, ÇANAKKALE, TEKİRDAĞ, KOCAELİ, SAKARYA, BOLU, YALOVA, MUĞLA, NEVŞEHİR, NİĞDE, BURSA, MANİSA, KIRKLARELİ, KONYA, BALIKESİR, ANKARA, KAYSERİ, KÜTAHYA, EDİRNE, UŞAK, AYDIN, DENİZLİ, AFYON BİLECİK, ESKİŞEHİR, ANTALYA, ZONGULDAK, KARABÜK, BARTIN, AMASYA, TOKAT, SAMSUN, ORDU, GİRESUN, TRABZON, RİZE, ARTVİN, GÜMÜŞHANE)
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 27048
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 43

Karagül Diyarı HALFETİ

Kategorisi: Kültür/Sanat
|
Gezi Tarihi: 06-10-2008
|
Yazı Tarihi: 19-12-2008

M.Ö. 855’li yıllara uzanan bir geçmişi var Halfeti’nin. Kentten tarih boyunca birçok halk ve uygarlık geçmiş. Fırat Nehri’nin yanı başında kurulmuş verimli topraklara ve sadece bu topraklarda yetişen karagülü ile saklı bir cennet Halfeti…

Tarih ve coğrafya Halfeti’ye cömert davranmış. Yüzyıllardır Fırat’ın suları bereketli topraklar sunmuş halkına. Halfeti ve civarındaki yerleşim ise Asurlara kadar gidiyor ve M.Ö. 9.yüzyıllara dayanıyor. Yunanlılar, Süryaniler, Araplar, Persler, Mısırlılar, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler ve 12.yüzyıllarda Romalılar ve sonrası Osmanlı İmparatorluğu egemenliği. 
 
Bugün Birecik baraj ile Fırat’ın suları altında kalan eski Halfeti ve yeni Halfeti olarak ikiye ayrılan ilçe tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle koruma altında ve turizm her geçen gün artmaktadır. Kamu kuruluşları dışında yeni yapılaşma yasaklanmıştır. Eski yapıların görkemli mimarisinde Ermeni taş ustalarının payı var. Halfeti evleri genellikle iki, zaman zaman ara katlarla üç kata ulaşırlar. Eğimli araziye ayak uyduran yapılaşma her evin fırat göl havzasının doyumsuz güzelliklerini seyretmesine ve yaşamasına olanak sağlar. Evlerin zengin detay işçiliği, detayları ve oymalarla kaplı baş odaları Halfeti’ye bir müzekent görünümü vermektedir. Her evde mevcut olan tepe pencereleri konakların aydınlık yüzlerini ortaya çıkaran mimari özelliklerin başında gelmektedir. 

RUMKALE
Tarihte önce Asurlulara hizmet vermiş olan kalenin; İÖ 855 yılında Asur Kralı tarafından ele geçirilen Şitamrah şehri olduğu rivayet ediliyor. Kale ortaçağda Urima adını alırken, Ermenilerce Hromklay, Süryanilerce Kala Rhomata olarak adlandırılmış. 13. yüzyılda Mısırlı’ların, Mercidabık Savaşı’ndan sonra ise Osmanlıların eline geçmiş.

İncil’in burada yazılmış olduğu rivayet ediliyor...Hz. İsa’nın havarilerinden St. Johannes, Roma döneminde Rumkale’ye kayadan oyma bir bölüm yaptırarak burada yaşamaya başlamış ve İncil’in müsveddelerini burada yazmış.

Kaleye dair ilgi çekici bir başka efsane ise şöyle: Rumkale Beyi Aziz Nerses’in yönetimi devredeceği bir Nergis adında bir oğlu varmış. Kalenin su ihtiyacını karşılamak için kalenin altında bulunan kuyuya sıkça inen Nergis, her seferinde sudaki aksinde kendini seyredermiş. Nergis, her geçen gün kendini biraz daha beğenerek izler olmuş kuyunun suyunda. Bir gün, sudaki aksini daha iyi görebilmek için kuyunun üzerine iyice eğilmiş, dengesini kaybederek önce kuyunun dibine sonrada Fırat’ın soğuk sularına yuvarlanarak boğulmuş. Efsaneye göre gencin boğulduğu yerde çok güzel bir çiçek açmış. Çiçeğin adına da ‘Nergis’ denilmiş.

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- mctumer 19-12-2008 15:52:31

güzel fotoğraflarla süslenmiş Halfetiyi çok güzel tanıtan bir yazı olmuş. Anadolu nasıl bir medeniyetler sentezidirki Karaburuna özgü Narkissos efsanesi ta halfetiye kadar gitmiş. Bkz: www.karaburunizmir.net
- oymakas 19-12-2008 17:33:56

Güzel yazı güzel resimler. Kimbilir benzer hikaye başka nerelerde var.
- yaprak 19-12-2008 18:16:44

etkilenerek okudum,eline sağlık
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz