Kendingez » Ülkeler » Asya » Filipinler » Filipinler

Binrota

Yazarın Diğer Tüm Yazıları
-29 Gezdiği Yerler:dünyanın her yeri:)
Mesaj Gönder
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 4653 Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 0

Filipinler

Kategorisi: Genel | Gezi Tarihi: 01-01-2007 | Yazı Tarihi: 07-11-2007


                                        

Filipinler, Güneydoğu Asya’da yer alan 7,107 adadan oluşan bir ülke. Bu takımada ülkesi bereketli doğası, zengin kültürü ve keşfedilmeyi bekleyen sürprizleriyle ziyaret eden herkesi büyülüyor. Filipinler’in renkli kültürü ve zengin doğası sizi de büyüleyecek.

 

Filipin adalarının birçoğu isimsiz… Ancak bu takımadaları üç ana gruba ayırmak mümkün… Kuzeydeki gruba Luzon, ortadaki gruba Visayas en güneydeki gruba ise Mindanao deniliyor. Luzon, ülkenin ekonomik, idari ve kültürel merkezi konumunda. Ülkenin renkli doğası ve antik kültürü ise daha çok Visayas’ta karşımıza çıkar. Mindanao ise ülkenin zengin yerel kültürünü görebileceğiniz adalardan oluşuyor.

 

Bu adalar dünyanın en önemli deprem bölgesi üzerinde yer alıyor. Ayrıca volkanik hareketlilik de zaman zaman görülebiliyor. Aslında Filipinler, bu hareketlilik sayesinde ortaya çıkmış adalardan oluşur. Çoğu ada, yüksek denizaltı dağlarının tepesidir. Kimi adalar ise mercanların yükselmesi sayesinde ortaya çıkmıştır. Filipinler’in zengin, benzersiz ve verimli doğası bu coğrafi özelliklerden kaynaklanır.

 

Görülebilecek ve Yapılabilecekler

 

Manila      

 

Ülkenin başkenti Manila, kuzeyde yer alan Luzon adasının batısında yer alır. Manila, II. Dünya Savaşı öncesinde Asya’nın en güzel şehri olarak kabul ediliyordu. Ancak savaş sırasında şehir büyük hasar gördü. Varşova’dan sonra en çok hasar gören şehirlerden biriydi Manila.

 

Manila’da görülmeye değer ilk yerlerden biri Intramuras. Intramuras, İspanyolcada “sur içi” demek. Buradan da anlaşılacağı gibi, bu bölge şehrin eski yapılarının bulunduğu merkezi. Burada görülecek ilk yerlerden biri Manila Katedrali. Ayrıca bu bölgede şehrin İspanyol istilası dünemine ait çeşitli kalıntıları da görebilirsiniz. Örneğin Baluarte de San Diego bu kalıntılardan biri. Manila Katedrali’nin dışında diğer önemli dini yapı ise San Augustin Kilisesi’dir. Fr. Blanco’nun Parkı ise, gene İspanyol sömürge döneminde yapılan yerlerden biri. Günümüzde burası popüler bir düğün mekânı. Intramuras’ta bütün bunlara ek olarak üç önemli müze bulunur: Bahay Tsinoy, Casa Manila ve San Augustin.  Intramuras’ı gezerken şehrin ilk kurulduğu İspanyol sömürge dönemini hayalinizde canlandırmanız hiç zor olmayacak.

 

Manila Koyu ise popüler bir gün batımı seyretme mekânı. Burada ayrıca kıyı boyunca yürüyebilir, koyu seyreden kafelerden birinde dinlenebilirsiniz.

 

Boracay Adası

 

Boracay, Manila’dan bir buçuk saatlik uçuş mesafesinde müthiş bir tropikal adadır. Bembeyaz kumları, türkuaz deniziyle cennetten bir mekân gibidir. Boracay Adası’nın merkezi sayılan Caticlan’dan gün içinde turlar düzenlenir. Bu turlar sayesinde sadece ana kumsalı değil, çevre adalardaki irili ufaklı ve birbirinden büyüleyici kumsalların tadını çıkarabilirsiniz.

Adanın en popüler kumsalı Beyaz Kumsal’dır. Birçok insan burayı kullanır. Bunun sebebi sadece bembeyaz kumsalı ve masmavi denizi değildir. Aynı zamanda bu kumsal merkezi bir konumda yer alır. Ulaşımı kolaydır, çoğu restoran, kafe ve dükkân burada yer alır. Adanın kuzey ucunda yer alan Puka Kumsalı ise daha sakindir.

 

Adada görülmeye değer bir diğer yer ise Yarasa Mağarası’dır. Adanın batı ucunda yer alan bu adaya turlar düzenlenir. Mağarada dev meyve yarasaları bulunur. Bu gezi size kesinlikle unutulmayacak bir deneyim yaşatacaktır.

 

Adayı keşfetmenin alternatif yollarından biri ise motosikletle gezmektir. Bu sayede adanın çevresinde bulunan irili ufaklı ve birbirinden güzel kumsalları keşfedebilirsiniz.

 

Sabang

 

Mindoro Adası’nda yer alan Sabang, dünyanın en önemli dalış merkezlerinden biridir. Zengin denizaltı yaşamından ötürü dünyanın dört bir yanından turist buraya dalmaya gelir. Çeşitli dalış turları düzenlenmektedir.

 

Sabang’da ayrıca birbirinden güzel birkaç kumsal bulunur. Sabang’dan diğer adalara düzenlenen turlara katılmanızı da öneririz.

 

Minik Notlar

 

  • Filipinler’deyken mutlaka burada yetişen mangonun tadına bakın! Kesinlikle yeryüzünde yiyebileceğiniz en güzel mangolar burada.
  • Filipinler bir Güneydoğu Asya ülkesi olmasına rağmen Katolik bir ülkedir. Bunu özellikle Manila’dayken fark edeceksiniz. Ayrıca çoğu kilise ve katedral İspanyol sömürge döneminde yapılmış. Dolayısıyla İspanyol mimarisinden esintiler var.
  • Filipinler’in tropikal bölgede yer aldığını unutmayın! Bavulunuzu hazırlarken buna dikkat edin. Kısa ve açık renk kıyafetler alın. Ayrıca sivrisinekler tarafından ısırılmak istemiyorsanız önlem alın.
  • Manila’da toplu taşımalara binerken çanta ve ceplerinize dikkat edin. Toplu taşımalarda hırsızlık çok rastlanıyor.
  • Boracay Adası’ndayken, Bolabog kumsalının yakınında yer alan kelebek evini mutlaka ziyaret eden. Birbirinden göz alıcı renkleriyle Filipinler’in kelebekleri sizi büyüleyecektir. Ayrıca Filipinler’in zengin bitki örtüsü hakkında da bilgi edinmiş olursunuz.
  • Boracay Adası’nda ata binin. Bir saat ata binmenin bedeli 10 Dolar. Beyaz kumsalların üstünde, bembeyaz bir ata binmek size masallardan bir sahne gibi gelecek!

 

 

 

Yazı ile İlgili Yorumlar